Nasze uprawy

środa, 08 marzec 2017 10:57

Zyskaj jak najwięcej - wczesnowiosenna regeneracja zbóż w sezonie 2017 r.

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Obfite i długotrwałe opady deszczu w sezonie jesiennym 2016 r. znacznie wpłynęły na słabszy rozwój systemu korzeniowego roślin ozimych. Szczególnie dotyczy to zbóż ozimych sianych w terminie opóźnionym. Poza tym brak powietrza w glebie wyraźnie zminimalizował pobieranie składników pokarmowych przez system korzeniowy. To z kolei ograniczyło krzewienie zbóż w okresie jesiennym. W wielu gospodarstwach zboża siane w optymalnym terminie również wykazują zbyt niską obsadę.
Ekspert podsumowuje: 
większość plantacji zbóż ozimych jest zbyt rzadka oraz lokalnie przemrożona, dlatego wymaga intensywnego, wiosennego rozkrzewienia oraz skutecznej regeneracji.

Pamiętajmy, aby uzyskać optymalną obsadę pędów produktywnych pszenicy czy pszenżyta w okresie zbiorów (550-650 kłosów na 1 m2) na plantacji z okresu jesiennego na wiosnę musi zostać od 700 do 1000 żywych pędów na 1 m2. Taka gęstość łanowa jest gwarancją najwyższych plonów o wysokiej jakości. Łany rzadkie (od 200 do 500 pędów na 1 m2) posiadają niski potencjał plonowania i wiosenne ich dokrzewianie nie do końca zrekompensuje nam już powstałą utratę plonu.
Aby ją zminimalizować, należy jak najszybciej rozkrzewić zboża, stosując odpowiednie nawożenie azotowe podparte zabiegami ochrony roślin z wykorzystaniem regulatorów wzrostu i nawozów dolistnych (schemat 1).

Polecam:

  • zwiększyć pierwszą dawkę nawozu azotowego N1 do ilości około 100 kg czystego składnika N (powyższa dawka i termin stosowania wpływa na liczbę źdźbeł na 1 m2 i powstawanie zawiązków kłosów), następnie:
  • wykorzystać nawozy o dużej zawartości azotu w formie NO3 - (azotanowej), która w szczególności decyduje o szybkości wznowienia wegetacji wiosennej i intensywności krzewienia. W tym celu najlepiej wykorzystać takie nawozy jak: Pulan®, Saletra amonowa 34, YaraBela Prilled lub Extran, Zaksan®
  • w fazie BBCH 21-23 wykonać oprysk preparatem Antek® 725 SL w dawce od 0,6 do 0,8 l/ha, lub
  • po ruszeniu wegetacji zastosować nawóz dolistny z substancjami aktywnymi Agravita® Aktiv 48 w dawce 0,5 kg/ha, która bezstresowo i aktywnie zainicjuje krzewienie zbóż

Uwaga!
Poza tym pamiętajmy, że zbyt szybkie wiosenne stosowanie herbicydów na osłabione, przemrożone i słabo rozkrzewione rośliny mogą wyhamować ich rozwój.


Schemat 1
Wiosenne zabiegi agrotechniczne w zbożach, na plantacjach słabo rozkrzewionych

schemat1

Czytany 932 razy
Grzegorz Kopeć

Dyrektor ds. Innowacji Produktowych Ampol-Merol Sp. z o.o.

Najnowsze od Grzegorz Kopeć

Właścicielem marki Nasze Nasiona® i Nasza Kukurydza jest:

logo ampol merol

Ampol-Merol Sp. z o.o.
ul. Mikołaja z Ryńska 28 a, 87-200 Wąbrzeźno
tel.: +48 56 688 48 09
e-mail: nasiona@ampol-merol.pl
www.ampol-merol.pl

Znajdź nas na Facebooku

facebook ico

© 2016 Ampol-Merol Sp. z o.o.